Operatörlük Belgeleri

Forklift Operatörlük Belgesi

Belge Türü: Forklift
Kullandığı Araçlar: Bu Belge ile Sadece Lastik tekerlekli Forklift İş Makinesi Kullanabilirsiniz.
Yaş Şartı: 18 (Bugün Başvurabilmeniz için Doğum Tarihinizin 23.07.2006 Tarihinden önce olması gereklidir.)(Doğum tarihi günlük olarak otomatik hesaplanır)
Deneyim Şartı: Yok (Operatörlük Belgesi alabilmeniz için herhangi bir sınıf Sürücü Belgenizin olma zorunluluğu yoktur.)
Geçerlilik Süresi: Yok (Operatörlük belgelerinde yürürlükte olan mevzuatlara göre süre sınırı yoktur.)

Taban Fiyat Uygulaması
Kursumuzda Sivas Valiliği tarafından belirlenen taban fiyatlar uygulanmaktadır. Tüm kursiyerlerimiz sabit fiyatla hizmet almaktadır.
Güncel Kurs Ücretleri için Tıklayın.

Kursumuzda Sadece Kurs Ücreti ve Sınav Ücreti alınmaktadır.
Temsilci ücreti, eğitim ücreti, benzin ücreti adı altında hiç bir ücret alınmamaktadır.
Güncel Kurs Ücreti haricindeki Sınav ücretleri ve Dış Masraflar için Tıklayın.


Kayıt İşlemleri

Kayıt Sırasında Sadece Nüfus Cüzdanı yeterlidir.


Sürücü olabilmeniz için aranan şartları Aranan Şartlar sayfamızdan görüntüleyebilirsiniz. Aranan Şartları taşıyorsanız Operatörlük Kursumuza Sadece Nüfus Cüzdanınızla birlikte veya Gerekli Belgeleride alarak kayıt yaptırabilir veya internet sitemiz üzerinden Online Olarak Ön Kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt Yaptırdıktan sonrada Dönem Başlama tarihine kadar(Dönem başlama tarihleri genellikle her ayın 1 ve 15i arasındadır) Gerekli Belgeleri getirebilirsiniz. Güncel Kurs Ücretlerimizi ve Kurs Ücreti haricindeki Sınav ücretleri ve Dış Masrafları sayfalarımızdan görüntüleyebilirsiniz. İsterseniz Online Kayıt Formunu doldurun en kısa sürede sizinle irtibata geçelim


Hediyemiz Olan Eğitim Dökümanları

  • Tüm Derslerin sorularının bulunduğu Soru Bankası

Forklift Operatörü

Akaryakıt veya elektrik motoru ile donatılmış, ön tarafındaki çatalları ile bir eşyayı bir nakil aracına veya raflara yükleme ve indirme işlemlerini emniyetli bir şekilde gerçekleştiren ve forkliftin bakım ve kontrolünü yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Forklift Nedir?

Forklift, ağır yükleri çatalları aracılığıyla kaldırmak ve özellikle bir araca ya da rafa yüklemek için kullanılan bir çeşit kaldırma ve yükleme iş makinesidir. Forkliftler daha çok paletlerin üzerine yüklü ağırlıkları taşımak ve kaldırmak için kullanılırlar.

Forkliftlerin elle hareket ettirilebilen küçük modelleri olduğu kadar büyük ve motorlu olan modelleri de vardır. 1 Tondan 90 tona kadar kapasiteli olabilirler. Açık alanlarda kullanım için dizel motorlu,Benzin motorlu ve LPG motorlu tipleri ve kapalı alanlarda kullanım için AC ve DC akımla çalışabilen elektrik motorlu akü ile çalışan tipleri vardır.

Neden Operatörlük Belgesi Alınması Gereklidir?

Bu Aracı kullanabilmek için 4857 sayılı iş kanununun 85. maddesi ve bu maddeye dayanılarak hazırlanmış 31.05.2009 tarih ve 27244 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" ye göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan operatörlük belgesini almak zorunludur.

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları kanunun 6. maddesine göre bu belgeyi almış olan kişiler bu belgeyle işyerlerinde çalışabilir ve işyeri açabilirler. Bu durumda olan kişiler için mesleki yeterlilik belgesi myk vb. başkaca bir meslek belgesi aranmaz.

Operatörlük Belgesine sahip olmayan kişiler yasal olarak bu aracı kullanamaz.
İş Müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde kullandırıldığı tespit edildiği takdirde iş kanunun 105. maddesine göre işverenler suçlu sayılırlar ve bu tür elemanları çalıştıran işverene çalıştırdığı her işçi için ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanır.

Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir.
Operatörde kullandığı iş makinesinin türüne uygun operatörlük belgesi mevcut değilse kaza durumunda kasko hiçbir ödeme yapmaz. eğer kaza karayolunda gerçekleşirse kaskonun ödeme yapabilmesi içinde operatörün G sınıfı (İş Makinesi) Sürücü belgesine sahip olması gerekir.

Operatörlük Yazılı Sınavı

Bu Sınava katılabilmek için Operatörlük kursuna kayıt olmanız, Milli Eğitim Bakanlığının Hesabına Sınav hizmetleri ücretini yatırmanız ve operatörlük kursu tarafından Milli Eğitim Bakanlığına sınav isteğinizin bildirilmesi gerekmektedir.

Kursumuzda Operatörlük Sınavları genellikle ayda bir düzenlenmektedir. Yazılı ve Uygulamalı sınav aynı gün içerisinde yapılmaktadır. Sınav Kurs binasında veya Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yapılmaktadır. Saat: 9.00'da başlamaktadır ve Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendirdiği gözetmenler gözetiminde yapılmaktadır. Sınavda İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, İş makinesi tür ve çeşitleri, İşyerinde temel ilk yardım bilgisi, Yangın eğitimi, Meslek Adabı, İşyerinde kullanılan işaret ve semboller sorularından oluşan çoktan seçmeli test usulü Toplam 25 soru sorulmaktadır. Bu sınavda başarılı olduğu takdirde uygulama sınavına girmeye hak kazanırsınız.

Her soru 4 puan olup 100 üzerinden en az 70 puan almanız gerekmektedir.

Sınavdan geçebilmeniz için en az 18 soru doğru cevaplamanız gerekmektedir.

Operatörlük Uygulama Sınavı

Uygulama Sınavı yazılı sınav ile aynı günde saat 11.00'de yapılır. Hangi iş makinesi için başvurmuşsa kurs bünyesindeki o İş Makinesiyle yapılmaktadır.

Bu sınava katılabilmeniz için Teorik Sınavdan geçer not almış olmanız, Uygulama eğitimlerini tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Sınav Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen 2 kişiden oluşan Sınav komisyonu tarafından yapılmaktadır. Değerlendirme Formuna göre sınav komisyonu sınav sonucunuzu "BAŞARILI" veya "BAŞARISIZ" olarak belirlemektedir.

İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi (Operatörlük Belgesi)

Uygulama Sınavındanda geçtiğiniz takdirde operatörlük belgeniz hazırlanıp ilk iş günü içerisinde inceleme, kontrol ve onay için Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmektedir bu işlem yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Operatörlük Belgesinde "Forklift ( Lastik Tekerlekli )" ibaresi yer almaktadır.

G Sınıfı Sürücü Belgesi

Operatörlük Belgeniz ile G sınıfı (İş Makinesi) sürücü belgesi alabilirsiniz.
Bunun için herhangi bir sınıf sürücü belgenizin olması yeterlidir. Bu işlem için ayrıca Maliyeye G Sınıfı Sürücü Belgesi Harcı ve Sürücü Belgesi Kart ücreti yatırılması gerekir. Mevcut Sürücü Belgeniz ve İş Makinesi Operatörlük belgenizle birlikte Nüfus Müdürlüğüne başvurduğunuz takdirde ehliyetinize G sınıfını da ekletebilirsiniz bu durumda Sürücü belgenize G Sınıfı eklenecek ve ilave bilgiler bölümüne G Sınıfı ile sadece Forklift İş Makinesini kullanabileceğinizi belirten 105.06 kısıtlama kodu eklenecektir. G Sınıfı ile tüm iş makinelerini kullanamazsınız sadece operatörlük belgesini aldığınız iş makinesini kullanabilirsiniz. Birden fazla iş makinesi kullanmak istiyorsanız kullanmak istediğiniz iş makinelerine ait operatörlük belgelerini alabilirsiniz. Birden fazla operatörlük belgesi için Maliyeye tek harç yatırmanız yeterlidir. G sınıfını işlettikten sonra alacağınız diğer operatörlük belgeleri içinde tekrar maliye harcı yatırmanız gerekmeyecektir.

Mevcut Ehliyetiniz Yoksa;
Sürücü belgesi almak için sürücü kursumuza başvurabilir veya sürücü belgesi almak istemiyor ehliyetinizde yalnızca "G" yazmasını istiyorsanız G Sınıfı almak üzere sürücü kursumuza başvurmanız Trafik ve Çevre Bilgisi, Trafik Adabı, Araç Tekniği, İlk Yardım dersleri alarak teorik sınava girmeniz gerekmektedir bu sınavlardan başarılı olduğunuz takdirde "G Sınıfı Sürücü Sertifikası" ve operatörlük belgeniz ile Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Bu sürücü belgesi ile yalnızca iş makinesi kullanabilirsiniz otomobilde dahil olmak üzere hiçbir aracı kullanamazsınız.

Nüfus Müdürlüğüne başvurunuzdan sonra Araç kullanabilmeniz için 15 gün geçerliliği olan "Sürücü Belgesi Yerine Geçen Geçici Belge" verilecektir. Yaklaşık 15 gün içinde sürücü belgesi kartınız başvuru esnasında belirttiğiniz adrese posta yoluyla ulaşacaktır.


1. Müracaatın Bizzat yapılması gerekmektedir.
2. Operatörlük Belgesi almak için ehliyet olması zorunlu değildir. Mevcut ehliyetiniz yoksa karayolunda kullanamazsınız, ancak şantiyede,tünelde trafiğe kapalı alanlarda operatörlük belgesi yeterlidir.
3. Karayolunda kullanabilmeniz için G Sınıfı Sürücü Belgenizin olması zorunludur.

Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız bize mesaj gönderin, WhatsApp veya Facebook Messenger üzerinden yazın en kısa sürede cevaplayalım.

MENÜ


SINAVLAR