Elektronik Sınav

Ülke genelinde Sürücü belgesi alımlarında Klasik sınav sistemi kaldırılarak Elektronik Sınav sistemine geçilmiştir.

Elektronik Sınav(E-Sınav): Basılı evrak kullanılmaksızın, sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapılan sınavlardır.

Hafta içi saat 18:00 ve 19:15 olmak üzere günde 2 oturum; hafta sonu 10:00, 11:15, 12:30, 13:45, 15:00 ve 16:15 olmak üzere günde 6 oturum şeklinde her gün yapılabilmektedir. E-sınavda klasik sınav sisteminde olduğu gibi soru kitapçığı ve cevap kağıdı bulunmamaktadır tüm işlemler Milli Eğitim Müdürlüğü e-sınav salonunda bulunan bilgisayarlar üzerinden ekrana dokunarak yapılmaktadır ve sınavınız bittikten sonra hemen sınav sonucunuz açıklanmaktadır. E-sınav süresi 45 dakikadır. E-Sınava girebilmek için kursa veya MEB Ödeme Sisteminden 2024 yılı için 600,00 TL Elektronik Sınav ücretinizi yatırdıktan sonra Teorik derslerinizi tamamladığınızda kurs tarafından Milli Eğitim Bakanlığına başvurunuz yapılacaktır. e-Sınav başvurusu yapılan kursiyerlerin bilgileri bağlı oldukları milli eğitim müdürlüğü tarafından incelenecektir. Başvurusu onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi bir sınav tarihi ve saati belirleyecektir. Bu sürede e-sınav randevu yoğunluğuna göre yaklaşık 1 haftadır. Elektronik sınavdan başarılı olduğunuzda direksiyon eğitimlerinizi tamamladıktan sonra hiç beklemeden yapılacak ilk direksiyon sınavına girebilirsiniz.

2024 yılı için 600,00 TL Elektronik Sınav ücretinizi internet üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı Ödeme Sistemiyle kredi kartı veya banka kartınızla Başvuru türü "MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSİYERLERİ E_SINAVI" seçerek odeme.meb.gov.tr adresinden yatırabilirsiniz.

E-Sınav Hakkında Açıklamalar
 • Örnek E-Sınav Ekranını görüntülemek için tıklayınız. (Not: Sorular değişmez sadece e-sınav ekranını tanımanız içindir.)
 • E-Sınavda adayın 4 sınav hakkı bulunmaktadır.
 • Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından e-sınav başvurusu onaylanan adaylar için e-sınav sistemi tarafından randevu tarih ve saati verilmektedir.
 • E-Sınav Tarih ve saati aday veya sürücü kursu tarafından değil sistem tarafından en yakın sınav randevu tarih saatine göre otomatik olarak verilmektedir. Aday sınav ücretinin yatırmadan önce sürücü kursuna bildirerek En Yakın Tarih, Hafta içi ve Hafta sonu seçimi yapabilmektedir. (Seçim yapılmadığında varsayılan En Yakın Tarihtir.)
 • Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte e-sınava girmesi gerekmektedir. Girmediği takdirde bir sınav hakkını kullanmış sayılır.
 • E-sınavdan başarısız olan aday başarısız olduğu sınav tarihinden sonra tekrar sınav ücretini yatırarak e-sınav başvurusu yapabilir. Sınav tarihinden itibaren en erken 15 gün sonrasına tekrar randevu verilebilmektedir. Başarısız olduğu e-sınav tarihinden itibaren 45 gün içinde tekrar sınav ücretini yatırıp, başvuru yapmadığı takdirde bir sınav hakkını kullanmış sayılır.
Elektronik Sınavın Avantajları
 • Kimlik bilgilerinizi cevap kağıdına kodlamakla uğraşmazsınız. Bilgileriniz hazır gelir.
 • Klasik sınavdaki gibi cevapları kaydırma riskiniz bulunmaz. Cevabı seçmeniz yeterlidir.
 • Cevabınızı değiştirmek istediğinizde silgiyle uğraşmanız gerekmez yeni cevabı seçmeniz yeterlidir.
 • Sınav tarihiniz başvuru tarihinizden itibaren randevu yoğunluğuna göre yaklaşık bir haftadır aylarca sınav tarihi beklemezsiniz.
 • Sınav sonuçlarının açıklanmasını günlerce beklemezsiniz. Sınav sonunda öğrenebilirsiniz.
 • Sınav sonuçları hemen açıklandığından direksiyon eğitimlerinizi tamamladıktan sonra yapılacak ilk direksiyon sınavına girebilirsiniz.
E-Sınav ücretinizi yatırmak için tıklayın. E-Sınav hakkında Sıkça Sorulan Sorular Elektronik Sınav Sonucunuzu Görüntülemek için tıklayın

MENÜ


SINAVLAR